Kommentar på Neovicis Q2-rapport
2026-09-01·
Oscar Mårdh·Neovici
Neovici Holding AB (”Neovici” eller ”Koncernen”) publicerade den 31 augusti 2026 Koncernens delårsrapport för det andra kvartalet 2026. Följande är några punkter som vi valt att belysa i samband med rapporten:
- Nettoomsättning om 47,0 MSEK (26,4) – tillväxt om 78 % Y-Y, något under estimat om 50,3 MSEK
- Omsättning från Cosmoz om 38,1 MSEK (15,5) – tillväxt om hela 146 % Y-Y, drivet av licensintäkt om 20 MSEK
- ARR om 86,3 MSEK (84,5) – ökning om 2,1 % Y-Y
- Justerat EBITDA-resultat om 11,6 MSEK (-9,6) bekräftar den operativa hävstången i affärsmodellen
- Licensbetalningen om 20 MSEK erhållen efter periodens utgång – solid finansiell ställning
- VP Commercial Strategy & Execution tillträdde den 10 augusti 2026
Licensintäkt driver stark tillväxt inom Cosmoz – Wraptech förklarar avvikelsen mot estimat
Neovici rapporterade en nettoomsättning om 47,0 MSEK (26,4) under Q2-26, motsvarande en tillväxt om 78,0 % Y-Y. Utfallet understeg Analyst Groups estimat om 50,3 MSEK med ca 6,5 %, där avvikelsen i allt väsentligt kan hänföras till en lägre omsättning inom Wraptech än väntat (8,9 MSEK vs. estimat 12 MSEK).
Omsättningen inom Cosmoz ökade med hela 146 % till 38,1 MSEK (15,5), varav 20 MSEK utgjordes av en licensintäkt av engångskaraktär kopplad till att enterprise-migreringen hos Bolagets storkund slutfördes. Exklusive licensintäkten uppgick omsättningen till ca 18,1 MSEK, motsvarande en underliggande tillväxt om ca 17 % Y-Y, varav ca 2,9 MSEK (0,7) utgjordes av konsultintäkter kopplade till implementationsarbetet. Den underliggande abonnemangs- och transaktionsbasen uppgick därmed till ca 15,2 MSEK (14,8), motsvarande en tillväxt om ca 3 % Y-Y. Analyst Group vill samtidigt framhålla att detta påvisar styrkan i affärsmodellen, där en solid ARR-bas kompletteras med betydande enterprise-licenser.
Nettoomsättningen inom Wraptech minskade med 18,1 % till 8,9 MSEK (10,9), hänförligt till en lägre försäljningsvolym inom elektroniska hyllkantsetiketter (ESL). Analyst Group bedömer att nedgången till betydande del kan tillskrivas att orderingången tidigarelades inför momslagändringen den 1 april 2026, i linje med den effekt vi flaggade för i samband med Q4-rapporten, snarare än en strukturell försvagning av efterfrågan. Sett till H1-26 uppgick omsättningen till ca 29 MSEK (19,4), motsvarande en tillväxt om ca 50 %, samtidigt som bruttomarginalen återhämtade sig till 54,3 % från ca 36 % under Q1-26, vilket ger en mer rättvisande bild av segmentets momentum och lönsamhetsprofil. Kvartalet illustrerar samtidigt den volatilitet en hårdvarutung intäktsmix medför, varför utvecklingen bör utvärderas på halvårs- eller LTM-basis.
Framgent bedömer Analyst Group att Wraptechs främsta värde ligger bortom hårdvaruförsäljningen. Cosmoz kortar ledtiden mellan händelse, beslut och handling, men i butiksledet har kedjan historiskt brutits i sista steget, där ett pris som beräknats i plattformen krävt manuellt arbete i hyllan för att realiseras. Wraptechs elektroniska hyllkantsetiketter utgör i det perspektivet det verkställande ledet i Cosmoz beslutskedja, samtidigt som uppkopplad butiksteknik genererar data om priser, efterfrågan och operativ status vilka i sin tur utgör indata till plattformens modeller, en logik som redan validerats genom Retail Brain och mjukvarulösningen Rabbit. Därtill utgör Wraptechs installerade bas om ca 1 000 retailkunder en färdig distributionskanal för Cosmoz Basic, till väsentligt lägre kundanskaffningskostnad än traditionell nyförsäljning. Realiseras detta, vilket ännu inte syns i redovisade siffror, förskjuts förvärvet från korsförsäljningsmöjlighet till strukturell komponent i plattformsaffären, vilket enligt vår bedömning utgör en av de mer betydande långsiktiga värdedrivarna i Koncernen.
Industrikundens infasning under H2-26 förväntas accelerera ARR-utvecklingen
Den återkommande intäktsbasen (ARR) uppgick vid kvartalets utgång till 86,3 MSEK (84,5), motsvarande en ökning om 2,1 % Y-Y och en i praktiken oförändrad nivå Q-Q relativt 86,2 MSEK vid utgången av Q1-26.
ARR har därmed rört sig inom intervallet 85–86 MSEK under fyra kvartal i följd, vilket enligt Analyst Group i huvudsak speglar att tillskottet från det femåriga avtalet med den ledande svenska industrikoncernen ännu inte fått fullt genomslag, snarare än en försvagad underliggande efterfrågan. Vi estimerar att kunden gradvis börjar bidra under H2-26, och att avtalet vid full drift adderar 5,4–7 MSEK på årsbasis, motsvarande ca 6–8 % av nuvarande ARR-bas. Den flacka utvecklingen av ARR framstår därmed som en tidsfråga snarare än ett strukturellt problem, varför vi estimerar att Bolaget står inför en gradvis uppväxling under H2-26, vilket utgör en av de tydligaste kortsiktiga katalysatorerna framgent.
Hybridmodellen bär både licens och ARR – och kan replikeras hos fler primärkunder
Avtalet som ingicks i samband med migreringen löper över 42 månader, där ungefär hälften av kontraktsvärdet enligt Bolaget utgörs av återkommande intäkter, och bekräftar den struktur om upp till ca 100 MSEK som kommunicerades i december 2025. Parallellt kvarstår den systemöversyn storkunden aviserade under Q1-26, innebärande att kunden över tid avser att successivt förändra delar av sin systemmiljö. Neovici betonar fortsatt att detta per rapportdagen inte påverkar gällande avtal eller supportintäkter. Den långsiktiga effekten på ARR är alltjämt svår att kvantifiera och utgör en fortsatt bevakningspunkt.
Rekryteringen av en VP Commercial Strategy & Execution, som tillträdde den 10 augusti 2026 med fokus på accelererad kommersialisering av Cosmoz, bedöms mot denna bakgrund vara ett väl avvägt steg, liksom den förstärkning av styrelsen som genomfördes under kvartalet. Med migreringen genomförd i skarp drift förfogar Neovici därtill för första gången över en fullskalig hybridimplementation att referera till i säljprocessen, varför tyngdpunkten framgent förskjuts från leveransförmåga till kommersiell exekvering.
Minst lika väsentligt är att migreringen utgör en replikerbar mall. Av nio primärkunder har hittills en genomfört en fullskalig hybridimplementation, samtidigt som Bolaget framhåller en ökad efterfrågan på hybridmodeller med bibehållen datakontroll. Varje sådan affär bär en dubbel effekt: en licenskomponent av engångskaraktär, i det genomförda fallet 52 MSEK, samt en förstärkt återkommande bas genom djupare systemintegration. Analyst Group ser därför en betydande potential att generera ytterligare licensintäkter av liknande slag från såväl den befintliga kundbasen som via nya kunder, i takt med att den ökad efterfrågan på hybridmodeller materielisaeras.
Den operationella hävstången synliggörs
Bruttoresultatet uppgick till 36,6 MSEK (16,8), motsvarande en bruttomarginal om 77,8 % (63,5 %). Expansionen förklaras primärt av licensintäkten, vilken i allt väsentligt saknar direkt kostnadsmotpart och därmed lyfte Cosmoz bruttomarginal till 83,4 % (69,0 %). Wraptechs bruttomarginal uppgick till 54,3 % (55,0 %), i princip oförändrad Y-Y men en stark återhämtning från ca 36 % under Q1-26. Analyst Group vill påminna om att posten handelsvaror enbart avser Wraptechs bruttokostnader, medan Cosmoz inköps- och driftkostnader redovisas under övriga externa kostnader.
Koncernens rörelsekostnader exklusive av- och nedskrivningar samt övriga rörelsekostnader uppgick till 35,4 MSEK (36,0), motsvarande en minskning om ca 2 % Y-Y trots en omsättningstillväxt om 78 %. Kostnadsutfallet var därmed ca 6 % lägre än Analyst Groups estimat om 37,5 MSEK, där personalkostnaderna om 14,6 MSEK (14,9) och övriga externa kostnader om 16,7 MSEK (16,3) understeg våra estimat med 4,5 % respektive 1,2 %. Att OPEX minskar i absoluta tal Y-Y, samtidigt som Koncernen levererar en komplex enterprise-migrering, utgör ett tydligt kvitto på den operationella hävstången i affärsmodellen.

Redovisat EBITDA-resultat uppgick till 17,5 MSEK (-5,7), motsvarande en EBITDA-marginal om 37,2 % (-21,8 %). Justerat för aktiverat arbete för egen räkning om 5,8 MSEK (3,7) samt övriga rörelseintäkter och kostnader uppgick det justerade EBITDA-resultatet till 11,6 MSEK (-9,6), motsvarande en justerad EBITDA-marginal om 24,6 % (-36,4 %). Utfallet understeg vårt estimat om 12,8 MSEK med 9 %, en avvikelse som i sin helhet är hänförlig till den lägre omsättningen, då rörelsekostnaderna samtidigt understeg estimatet och därmed dämpade genomslaget på resultatnivå.
Enterprise-licenserna illustrerar skalbarheten i affärsmodellen, då de bidrar med betydande tillväxttillskott till hög inkrementell marginal och därmed får ett betydande genomslag på resultatet. Analyst Group bedömer följaktligen att tesen om break-even på helårsbasis under år 2026 väsentligt har stärkts, men vill understryka att Bolaget exklusive enterprise-licenser ännu inte är lönsamt. Ytterligare enterprise-affärer i kombination med tillväxt inom ARR-basen utgör därmed vägen mot uthållig lönsamhet, och båda komponenterna bedöms ha en tydligare bana än vid ingången av året.
Pro forma-kassa om ca 27 MSEK ger handlingsutrymme för accelererad kommersialisering
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 10,2 MSEK (1,8), och till 16,5 MSEK (-7,1) före förändringar i rörelsekapital. Licensfaktureringen om 20 MSEK band samtidigt en betydande del av rörelsekapitalet, då kundfordringarna ökade med 19,5 MSEK, en bindning som bedöms reversera under Q3-26 givet att licensbetalningen erhållits efter periodens utgång. Med hänsyn till investeringar om 5,9 MSEK (3,7) uppgick det fria kassaflödet till ca 4,3 MSEK (-1,9).
Likvida medel uppgick till 7,2 MSEK (4,5) vid periodens utgång, att jämföra med ca 3,0 MSEK vid utgången av Q1-26. Med licensbetalningen om 20 MSEK erhållen efter periodens utgång uppgår kassan pro forma till ca 27 MSEK, vilket skapar handlingsutrymme för såväl vidareutveckling av plattformen som nykundsanskaffning.
Sammanfattningsvis anser Analyst Group att Neovici under Q2-26 levererar det tydligaste kvittot hittills på den operationella hävstången i affärsmodellen, där en tillväxt om 78 % Y-Y i kombination med en kostnadsbas som minskar i absoluta tal resulterar i ett justerat EBITDA-resultat om 11,6 MSEK (-9,6). Att resultatförbättringen om ca 21 MSEK Y-Y därmed överstiger hela omsättningstillskottet om 20,6 MSEK understryker den skalbarhet som utgör kärnan i investeringstesen. Licensintäkten om 20 MSEK svarade för merparten av tillväxten, vilket förklarar att ARR om 86,3 MSEK var i praktiken oförändrat Q-Q. Vi bedömer att detta primärt speglar att industrikundens utrullning ännu inte fått fullt genomslag, och estimerar ett gradvis tillskott under H2-26 om 5,4–7 MSEK på årsbasis vid full drift. Därtill utgör den genomförda hybridimplementationen en teknisk referens som kan replikeras inom den befintliga primärkundsbasen, samtidigt som sammanlänkningen av Cosmoz beslutslager med Wraptechs installerade bas om ca 1 000 retailkunder på längre sikt bedöms kunna utvecklas till en betydande värdedrivare, om än ännu utan avtryck i redovisade siffror. Med en pro forma-kassa om ca 27 MSEK bedöms Bolaget därtill vara väl rustat att kapitalisera på detta genom fortsatta tillväxtinitiativ. Framgent utgör ARR-utvecklingen på kvartalsbasis, nya primärkundsavtal, progressionen inom Cosmoz Basic samt Wraptechs orderingång inom ESL centrala faktorer att bevaka för att gradvis nå uthållig lönsamhet på helårsbasis.
Vi kommer att återkomma med en uppdaterad aktieanalys av Neovici.