Analyst Group

Synexo Group

VD: – · Styrelseordförande: –

Kommentar på Synexos septemberuppdatering

Analytikerkommentar

2026-10-15·David RimbeDavid Rimbe·Synexo Group

Synexo Group AB (publ) (”Synexo”, ”Koncernen” eller ”Bolaget”) publicerade den 15 oktober 2026 Bolagets månatliga tillväxtuppdatering (Growth metrics update) för september månad 2026.

  • Live ARR uppgick till 11,25 MSEK, en ökning om +6,85 MSEK Y-Y (+155,4 %) och +0,45 MSEK jämfört med augusti (+4,1 % M-M). BaaS-segmentet stod för 7,81 MSEK (+77,2 % Y-Y, +4,3 % M-M) och Hosting-segmentet för 3,45 MSEK (+8,0 % Y-Y på pro forma-basis, +3,7 % M-M).
  • Total kontrakterad ARR uppgick till 15,57 MSEK, en ökning om +0,56 MSEK jämfört med augusti (+3,7 % M-M), varav BaaS stod för 12,13 MSEK och Hosting för 3,45 MSEK. ARR-backlogen om 4,32 MSEK förväntas konverteras till live ARR under de kommande tolv månaderna.
  • Bruttomarginalen inom BaaS uppgick till 78 % under september och förväntas kvarstå väl över målet om >70 %, medan bruttomarginalen inom Hosting uppgick till 60 %.
  • Inom BaaS uppgick churn till 3,35 % och NRR till 123,7 % på rullande tolvmånadersbasis.

Analyst Groups syn på Synexos tillväxtuppdatering (Growth metrics update) för september månad 2026

Den mest framträdande datapunkten i septemberuppdateringen är enligt Analyst Group att tillväxttakten inom den organiska BaaS-verksamheten har accelererat successivt från och med juli månad. BaaS-segmentets live ARR ökade med 0,33 MSEK till 7,81 MSEK, motsvarande en tillväxt om 4,3 % M-M, att jämföra med 1,9 % i augusti och 0,5 % i juli. Accelerationen bekräftar att den dämpade tillväxten under sommaren var säsongsbetingad och att affärstakten i partnerkanalen återupptagits under hösten. Tillväxten uppgick till 77,2 % Y-Y, vilket är lägre än 87 % i augusti men det förklaras i huvudsak av en högre jämförelsebas från september 2025. Koncernens samlade live ARR uppgick till 11,25 MSEK, en ökning om 0,45 MSEK jämfört med augusti och 155,4 % Y-Y, där tillväxten Y-Y fortsatt förstärks av att Deploi inte ingår i jämförelseperioden.

Hosting-segmentet, bestående av Deploi, ökade till 3,45 MSEK, motsvarande en tillväxt om 3,7 % M-M och 8,0 % Y-Y på pro forma-basis. Den kommersiella potentialen i förvärvet ligger enligt Analyst Group främst i de synergier som ledningen nu uppger har börjat ta form. Synexo erbjuder numera hostingtjänster som återförsäljarna kan sälja under eget varumärke, så kallad white label, genom Koncernens befintliga partnernätverk, vilket enligt ledningen skapar betydande potential att öka den återkommande intäkten per befintlig kund. Analyst Group anser att detta utgör den första konkreta tillämpningen av den korsförsäljningslogik som delvis motiverade förvärvet, där Deplois infrastruktur distribueras via de partners som redan säljer Koncernens backuptjänster utan att någon ny säljorganisation behöver byggas upp. Effekten är ännu inte synlig i segmentets ARR, men utgör enligt Analyst Group en tydlig hävstång för tillväxten inom Hosting under kommande kvartal.

Den totala kontrakterade ARR-basen uppgick till 15,57 MSEK vid månadens utgång, en ökning om 0,56 MSEK jämfört med augusti (+3,7 % M-M). Backlogen, det vill säga signerade men ännu ej driftsatta avtal, ökade samtidigt till 4,32 MSEK från cirka 4,21 MSEK i augusti och är i sin helhet hänförlig till BaaS-verksamheten. Att backlogen växer under en månad då live ARR inom BaaS samtidigt ökade med 0,33 MSEK innebär att ny kontraktering översteg konverteringstakten, vilket stärker intäktsvisibiliteten in i år 2027. Ledningen uppger därtill att diskussioner pågår om att flytta över hela kundportföljer till Koncernens plattform, vilket till skillnad från enskilda kundavtal kan addera större stegvisa tillskott till den kontrakterade basen.

Bruttomarginalen inom BaaS uppgick till 78 % under september, en ökning från 75 % i augusti och i nivå med den högsta noteringen hittills från juni månad. Hosting-segmentet uppvisade en bruttomarginal om 60 %, vilket innebär att Koncernens sammanvägda bruttomarginal är lägre än BaaS-verksamhetens. Viktat efter respektive segments andel av live ARR estimerar Analyst Group den sammanvägda bruttomarginalen till cirka 72 %, vilket alltjämt överstiger Bolagets mål om >70 %. Inom BaaS uppgick churn till 3,35 % och NRR till 123,7 % på rullande tolvmånadersbasis, jämfört med 3,6 % respektive 124,1 % i augusti. Analyst Group anser att en NRR som legat i intervallet 122 till 126 % sedan juni, understödd av merförsäljning till befintliga kunder och den prishöjning som genomförts i Backup Banken, bekräftar en hög organisk tillväxttakt och intäktskvalitet i kundbasen.

Sammantaget anser Analyst Group att septemberuppdateringen bekräftar att den organiska tillväxten återupptagits efter sommaren, samtidigt som backlogen fortsätter att växa och bruttomarginalen inom BaaS är tillbaka på rekordnivå. Med en live ARR om 11,25 MSEK återstår cirka 4,3 MSEK till Bolagets höjda 2026-mål om över 15,5 MSEK vid utgången av året. Ledningen kommunicerar samtidigt en tydlig ambition att höja den månatliga tillväxttakten, vilket adresseras genom tre åtgärder i form av intensifierad bearbetning av nya återförsäljare, överföring av hela kundportföljer samt korsförsäljning av hostingtjänster via partnernätverket. Delårsrapporten för Q3-26 den 20 november blir den första där Deploi ingår i resultaträkningen och utgör, efter att Koncernen rapporterat ett positivt EBITDA-resultat för juni till augusti, nästa avstämningstillfälle mot guidningen om positiv Cash-EBITDA på helkvartalsbasis från Q3-26. Därutöver utgör förvärv, vilka ledningen fortsatt prioriterar och arbetar aktivt med att slutföra, en optionalitet som inte ingår i Analyst Groups prognoser men som kan verka värdeskapande framgent.

Besök bolagssida