Kommentar på SciBase Q2-rapport
2026-08-19·
Oscar Mårdh·Scibase Holding
SciBase Holding AB (”SciBase” eller ”Bolaget”) publicerade den 19 augusti 2026 Bolagets delårsrapport för det andra kvartalet 2026. Följande är några punkter som vi valt att belysa i samband med rapporten:
- Nettoomsättning om 15,3 MSEK (8,8), tillväxt om 74 % Y-Y (84 % valutajusterat) – i linje med Analyst Groups estimat om 15,2 MSEK
- Hudcancer-segmentet i USA växte 88 % i lokal valuta och Tyskland återgick till solid tillväxt (18 % Y-Y) efter ett svagare Q1-26
- Bruttomarginal om 52,6 % (66,2 %) – överträffade estimat om 49,5 %; justerat för Castle-leveranser och valuta uppgick marginalen till ca 70 %
- OPEX om 36,9 MSEK (28,2) översteg våra estimat om 31,8 MSEK med 15,9 %
- Ansökan om permanent CPT-1-kod lämnades in under kvartalet, följt av en 510(k)-ansökan för icke-melanom hudcancer efter periodens utgång.
- Kassa om 37,2 MSEK – estimerad finansiell runway till Q4-26 aktualiserar kapitalbehovet
Tillväxt i linje med estimat – underliggande valutajusterad tillväxt om 46 % Y-Y (exkl. Castle-leveranser)
SciBase levererade Bolagets hittills starkaste kvartal med en nettoomsättning om 15,3 MSEK (8,8), motsvarande en tillväxt om 74 % Y-Y och 84 % justerat för valuta, i linje med Analyst Groups estimat om 15,2 MSEK. Leveranser till Castle Biosciences bidrog med ca 3,1 MSEK under kvartalet, och hela ordern om ca 7,4 MSEK nu är levererad. Rensat för dessa leveranser och valutaeffekter uppgick tillväxten till 46 %, vilket vi bedömer är mest representativt för den underliggande tillväxten, och därmed en rimligare utgångspunkt för bedömningen av H2-26, då Castle-bidraget upphör.
Elektrodförsäljningen växte med 118 % Y-Y till 40 144 (18 398) stycken, medan volymen exkl. Castle ökade med 37 % och volymen till återkommande kunder ökade med 75 %. Den starka tillväxten bland återkommande kunder indikerar att Nevisense i ökad utsträckning integreras i rutinmässig klinisk verksamhet snarare än används selektivt, vilket stärker inlåsningseffekterna i affärsmodellen.

Geografiskt fortsätter tyngdpunkten att skifta mot USA, där SciBase omsatte 5,5 MSEK (3,0) inom hudcancersegmentet, motsvarande en tillväxt om 80 % Y-Y och 88 % i lokal valuta. Tillväxten drevs av såväl nya kunder som ökad förbrukning i befintlig bas, vilket indikerar att säljorganisationen som etablerades under H2-24 fortsätter att generera mätbart kommersiellt genomslag via etablerade kliniska nätverk. Tyskland återgick efter en svagare inledning på året till 18 % tillväxt Y-Y, motsvarande en nettoomsättning om 6,5 MSEK (5,5) inom hudcancersegmentet. Att marknaden fortsatt uppvisar tvåsiffrig tillväxt trots sin mer mogna karaktär stärker tesen om att penetrationsdjupet per klinik utgör en ännu inte fullt utnyttjad tillväxtdimension, vilket är den mekanism som framgent estimeras replikeras i USA.
Bruttomarginalen överträffade estimat – återhämtning estimeras under H2-26
Bruttomarginalen uppgick till 52,6 % (66,2 %) under Q2-26 och överträffade därmed Analyst Groups estimat om 49,5 % med 3,1 procentenheter. Marginalpressen Y-Y förklaras av negativa valutaeffekter om över 5 procentenheter, lågmarginalleveranserna till Castle, ett högre inköpspris på guld samt resursuppbyggnaden för ökad produktionskapacitet. Rensat för valuta uppgick marginalen till 55,1 % och justerat för såväl valuta som Castle-leveranser till ca 70 %, vilket indikerar att den underliggande marginalstrukturen är intakt.
Att hela Castle-ordern nu är levererad innebär att den största temporära marginalbelastningen upphör från Q3-26. De leverantörsåtgärder Bolaget vidtagit avseende det guldbaserade produktionssteget får effekt redan under samma kvartal och verkar i samma riktning som ett successivt förbättrat kapacitetsutnyttjande, varför Analyst Group estimerar en tydlig marginalåterhämtning under H2-26.
OPEX-avvikelsen förklarar EBIT-missen
Rörelsekostnaderna uppgick under kvartalet till 36,9 MSEK (28,2), en ökning om 31 % Y-Y och 15,9 % över Analyst Groups estimat om 31,8 MSEK. Avvikelsen är näst intill uteslutande hänförlig till försäljnings- och marknadsföringskostnader om 26,1 MSEK (18,5), vilka kom in 25,0 % över estimat om 20,9 MSEK, drivet av utökade resurser och aktiviteter fokuserade på kostnadsersättning i USA. Sammantaget uppgick EBIT-resultatet till -28,8 MSEK (-22,4) och understeg därmed våra estimat om -24,3 MSEK med ca 4,5 MSEK.

Att kostnadsavvikelsen är koncentrerad till aktiviteter som direkt adresserar bred nationell kostnadsersättning i USA gör den enligt Analyst Group motiverad i sak. Samtidigt medför den svällande OPEX-basen två konsekvenser, dels att break-even, som Analyst Group i nuläget estimerar nås under år 2029, riskerar att skjutas framåt i tiden, dels att behovet av ytterligare kapital aktualiseras redan under innevarande år.
Estimerad finansiell runway till Q4-26
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -33,1 MSEK (-20,5), där försämringen Y-Y dels är hänförlig till den högre OPEX-basen, dels till rörelsekapitalbindningen om -6,3 MSEK (0,1) kopplad till lageruppbyggnad och minskade leverantörsskulder. Inklusive investeringar och amortering av leasingskulder uppgick det fria kassaflödet till ca -34,2 MSEK, motsvarande ca -11,4 MSEK per månad. Merparten av rörelsekapitalbindningen är enligt Bolaget hänförlig till att säkerställa leveranserna till Castle, vilka nu är slutförda, varför den underliggande kapitalförbrukningen antas bli lägre. Kassan om 37,2 MSEK vid utgången av Q2-26 estimeras likväl endast finansiera verksamheten till Q4-26, allt annat lika.
Styrelsen har mot denna bakgrund inlett en process för att stärka den finansiella ställningen, samtidigt som huvudägarna, däribland Castle Biosciences, uttalat fortsatt stöd. Förutsättningarna att erhålla kapital bedöms som gynnsamma, givet den kommersiella utvecklingen och den starka ägarlistan. Samtidigt anser vi att utspädningsrisken bör beaktas, givet att den företrädesemission som tillförde 76,3 MSEK netto genomfördes så sent som under Q1-26.
Oförändrad ersättningsstatus i USA, men underlaget stärks gradvis
Under kvartalet lämnades en ansökan om en permanent CPT-1-kod in för SciBases räkning. Ansökan skickades in av American Academy of Dermatology (AAD) med stöd av bl.a. PMA-godkännandet och den kliniska användningen av Nevisense. En permanent kod är inget absolut krav eftersom den nuvarande CPT-III-koden fungerar, men CPT-III uppfattas ofta som en kod för tidig fas och forskning, och ersätts inte av alla privata försäkringsbolag.
Efter periodens utgång lämnade Bolaget dessutom in en 510(k)-ansökan till FDA för icke-melanom hudcancer, det vill säga keratinocyt hudcancer i form av basalcellscancer och skivepitelcancer. Enligt AAD omfattar segmentet omkring 5,4 miljoner diagnostiserade fall årligen i USA, vilket gör det till den vanligaste cancerformen. Att ansökan kan ske via 510(k) beror på att Nevisense omklassificerats till en lägre riskklass, vilket innebär att Bolaget kan påvisa väsentlig likvärdighet med en redan marknadsförd produkt i stället för att genomgå en fullständig PMA-process. Skillnaden är betydelsefull, eftersom 510(k)-processen normalt är mindre tids- och kapitalkrävande och inte kräver samma omfattning av nya kliniska studier som den PMA-process SciBase tidigare genomgick för melanomindikationen.
Barriärområdet går från leverans till klinisk validering
Inom segmentet hudens barriärfunktion uppgick omsättningen till 3,3 MSEK (0,1), hänförligt till den sista delen av Castle-leveransen. Samarbetet med Castle har fortlöpt väl under kvartalet, med den första patienten inkluderad i DETECT-AD, den prospektiva multicenterstudie med Castle Biosciences som med Nevisense Go utvärderar EIS-teknikens förmåga att förutsäga skov vid atopisk dermatit, varmed samarbetet övergår från leverans- till valideringsfas. Bolaget anger därtill att parterna inlett en gemensam utvärdering av nya indikationer, med ambitionen att initiera ytterligare studier före årets utgång. Parallellt har evidensbasen byggts ut under kvartalet, genom en publikation i tidskriften Allergy om samband mellan EIS-mätningar under den första levnadsveckan och senare utveckling av atopisk dermatit, en presentation vid Society for Investigative Dermatology om åldersrelaterade förändringar i hudbarriären samt en studie med Swiss Institute of Allergy and Asthma Research om hushållskemikaliers inverkan på barriärfunktionen.
Även om segmentet befinner sig i ett tidigt kommersiellt skede, där vi estimerar en mer materiell resultateffekt först från år 2028, stärker det utökade evidensunderlaget gradvis förutsättningarna för ett breddat samarbete med Castle Biosciences, varigenom barriärområdet över tid kan utvecklas från en studiedriven intäktspost till ett andra kommersiellt ben vid sidan av hudcancer.
VD-byte
Efter periodens utgång meddelade VD Pia Renaudin att hon lämnar Bolaget för ett nytt uppdrag. Renaudin tillträdde i oktober 2023, och under hennes ledning har omsättningen ökat från ca 30 MSEK till ca 52 MSEK LTM, samtidigt som arbetet mot kostnadsersättning i USA formaliserats. Hon kvarstår i sin roll till och med den 31 december 2026, och en rekryteringsprocess har inletts.
Den långa överlämningsperioden, i kombination med att den strategiska riktningen är satt, bedöms begränsa den operativa risken i skiftet. Att bytet sammanfaller med en potentiell kapitalanskaffning är likväl värt att beakta, då sådana processer i regel genomförs enklare med ett permanent ledarskap på plats.
Sammanfattningsvis anser Analyst Group att SciBase levererade ett kvartal där omsättningen kom in i linje med våra estimat, medan avvikelsen på EBIT-nivå i sin helhet är hänförlig till en högre investeringstakt i USA än estimerat. Den underliggande valutajusterade tillväxten om 46 % Y-Y bekräftar att momentum i den installerade basen vidhålls, där Bolaget uppvisar fortsatt stark tillväxt inom hudcancersegmentet i USA samt en återgång till tvåsiffrig tillväxt i Tyskland. Med Castle-leveranserna avslutade och de leverantörsåtgärder som vidtagits avseende det guldbaserade produktionssteget estimerar vi en tydlig återhämtning av bruttomarginalen under H2-26. Samtidigt innebär den svällande OPEX-basen att vägen till break-even blivit allt mer beroende av intäktsskalning, och med en estimerad finansiell runway till Q4-26 bedöms en kapitalanskaffning under H2-26 vara att räkna med. Inom barriärområdet har samarbetet med Castle Biosciences gått in i klinisk valideringsfas, där parterna även utvärderar nya indikationer med ambitionen att initiera ytterligare studier under H2-26. Framgent kommer vi att bevaka marginalåterhämtningen under H2-26, kommande finansieringslösning samt fortsatta framsteg i den amerikanska ersättningsprocessen, där eventuell återkoppling på den ansökan till ett privat försäkringsbolag som skickades in under Q1-26 bedöms ligga närmast i tiden.
Vi kommer att återkomma med en uppdaterad aktieanalys av SciBase.